Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för marina vetenskaper

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för marina vetenskaper
Box 461
405 30 Göteborg
Leveransadress: Carl Skottsbergs gata 22 B, 413 19 Göteborg
Besöksadress: Carl Skottsbergs gata 22 B, 413 19 Göteborg


Prefekt: Per Hall

Om enheten

Institutionen för marina vetenskaper samlar forskningsinriktningar inom oceanografi, geologi, kemi och biologi. Forskningen sker såväl inom enskilda ämnen som i större tvärvetenskapliga projekt.

Vi har flera nationellt unika forskningsområden där flaggskeppet är en toppmodern infrastruktur för marin forskning och utbildning med ett helt nytt forskningsfartyg, Skagerak, och de två forskningsstationerna Kristineberg och Tjärnö.

Verksamheten är tvärvetenskaplig och involverar såväl andra institutioner inom Naturvetenskapliga fakulteten och övriga fakulteter vid Göteborgs universitet, liksom andra lärosäten i Sverige och övriga världen. Genom samarbete med forskarkollegor från andra vetenskapliga discipliner blir det också möjligt att ta sig an de stora globala utmaningarna.

Institutionens vision är att bli nationellt ledande och bedriva verksamhet av högsta internationella klass inom det marina området.

Allt som görs vid Göteborgs universitet inom det marina och maritima lyfts fram och görs tydligt genom Centrum för hav och samhälle.

Lsta över all personal vid institutionen sorterad efter titel

Lista över medarbetare grupperad efter besöksadress

Senaste publikationer

Sea-air exchange patterns along the central and outer East Siberian Arctic Shelf as inferred from continuous CO2, stable isotope, and bulk chemistry measurements
Christoph Humborg, Marc C. Geibel, Leif G Anderson, Göran Björk, Carl Magnus Mörth et al.
Global Biogeochemical Cycles, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Ice-shelf damming in the glacial Arctic Ocean: dynamical regimes of a basin-covering kilometre-thick ice shelf
J. Nilsson, M. Jakobsson, C. Borstad, N. Kirchner, Göran Björk et al.
Cryosphere, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

First record of the Aeolid Anteaeolidiella fijensis (Nudibranchia, Aeolidiidae) from India
Leila Carmona, J. Cervera, A. Kumar, B. Snehachandran
Marine Biodiversity, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Shipping and the environment: Smokestack emissions, scrubbers and unregulated oceanic consequences
David R. Turner, Ida-Maja Hassellöv, Erik Ytreberg, Anna Rutgersson
Elementa Science of the Anthropocene, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The potential future contribution of shipping to acidification of the Baltic Sea
David R. Turner, Moa Edman, Julian A. Gallego-Urrea, Björn Claremar, Ida-Maja Hassellöv et al.
Ambio, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Seasonal oxygen depletion in a shallow sill fjord on the Swedish west coast
Göran Björk, Kjell Nordberg, Lars Arneborg, Lennart Bornmalm, R. Harland et al.
Journal of Marine Systems, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Phenotypic landscape of non-conventional yeast species for different stress tolerance traits desirable in bioethanol fermentation
Vaskar Mukherjee, D. Radecka, G. Aerts, K. J. Verstrepen, B. Lievens et al.
Biotechnology for Biofuels, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Poecillastrosides, Steroidal Saponins from the Mediterranean Deep-Sea Sponge Poecillastra compressa (Bowerbank, 1866)
K. Calabro, E. L. Kalahroodi, D. Rodrigues, C. Diaz, M. de la Cruz et al.
Marine Drugs, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Major Bottom Water Ventilation Events Do Not Significantly Reduce Basin-Wide Benthic N and P Release in the Eastern Gotland Basin (Baltic Sea)
Stefan Sommer, David Clemens, Mustafa Yücel, Olaf Pfannkuche, Per Hall et al.
Frontiers in Marine Science, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 132

Namn Titel Telefon E-post
Willerstrand, Lotta Administrativ chef, inst 031-786 3741 lotta.willerstrand@marine.gu.se
Andersson, Björn Olov Rickard Doktorand bjorn.andersson@marine.gu.se
Baumann, Kajsa Doktorand palmers@chem.gu.se
De Abreu, Daniela Doktorand daniela.de.abreu@marine.gu.se
Eimer, Friederike Doktorand 031-786 9645 friederike.eimer@marine.gu.se
Elam, Johanna Doktorand 031-786 3066 johanna.elam@gu.se
Gross, Susanna Doktorand 031-786 2947 susanna.gross@marine.gu.se
Hargrave, Matthew Doktorand 031-786 9673 matthew.hargrave.2@gu.se
Hylén, Astrid Doktorand 031-786 9056 astrid.hylen@marine.gu.se
Jakobsson, Stina Doktorand 031-786 6720 stina.jakobsson@marine.gu.se
Karlsson, Therese Doktorand 031-786 5812 therese.karlsson@marine.gu.se
Kinnby, Alexandra Doktorand 031-786 5138 alexandra.kinnby@marine.gu.se
Mendoza, Miguel Doktorand 031-786 3706 miguel.mendoza@gu.se
Nilsson, Madeleine Doktorand 031-786 9082 madeleine.nilsson@gu.se
Olofsson, Malin Doktorand 031-786 2629 malin.olofsson@marine.gu.se
Perini, Samuel Doktorand samuel.perini@gu.se
Rigby, Kristie Doktorand kristie.rigby@gu.se
Robijn, Ardo Doktorand 031-786 2860 ardo.robijn@marine.gu.se
Thorngren, Linnea Doktorand 031-786 2911 linnea.thorngren@marine.gu.se
Visch, Wouter Doktorand 031-786 9607 wouter.visch@marine.gu.se
Walsh, Alexandra Doktorand, Analytisk kemi och multivariat statistik 0707-579676 alexandra.walsh@gu.se
Kahlon, Gurpreet Kaur Doktorand/​projektassistent 031-786 2708 gurpreet.kahlon@marine.gu.se
Gisslevik, Gunilla Ekonomihandläggare 031-786 6454 gunilla.gisslevik@marine.gu.se
Lagerberg, Mattias Ekonomihandläggare 031-786 3145 mattias.lagerberg@marine.gu.se
Zetsche, Eva-Maria Eu-postdoc 031-786 3773 eva-maria.zetsche@gu.se
de Wit, Pierre Forskarassistent 031-786 9550 pierre.de_wit@marine.gu.se
Infantes, Eduardo Forskarassistent 031-786 9567 eduardo.infantes@marine.gu.se
Joyce, Alyssa Forskarassistent, Forskare 031-786 9653 alyssa.joyce@marine.gu.se
Alm Rosenblad, Magnus Forskare 031-786 3958 magnus.almrosenblad@marine.gu.se
Assmann, Karen Forskare 031-786 2836 karen.assmann@marine.gu.se
Bourlat, Sarah Forskare 031-786 3863 sarah.bourlat@marine.gu.se
Dahl, Mikael Forskare mikael.dahl@bioenv.gu.se
Dahlgren, Thomas Forskare 031-786 3670 thomas.dahlgren@marine.gu.se
Ekeroth, Nils Forskare nils.ekeroth@gu.se
Eriander, Louise Forskare 031-786 2629 louise.eriander@marine.gu.se
Fernandez Ricaud, Luciano Francisco Forskare 031-786 3803 luciano.fernandez@marine.gu.se
Fredriksson, Sam Forskare sam.fredriksson@marine.gu.se
Havenhand, Jonathan Forskare 031-786 9682 jon.havenhand@marine.gu.se
Heuzé, Céline Forskare celine.heuze@gu.se
Klages, Michael Forskare 031-786 9553 michael.klages@gu.se
Larsson, Tomas Forskare tomas.larsson@marine.gu.se
Linders, Torsten Forskare, Fysisk oceanograf 031-786 2873 torsten.linders@marine.gu.se
Lindqvist, Stina Forskare stina.lindqvist@chem.gu.se
Moksnes, Per-Olav Forskare 031-786 2710 per.moksnes@marine.gu.se
Norling, Karl Forskare karl.norling@marine.gu.se
Nylund, Göran Forskare 031-786 9675 goran.nylund@marine.gu.se
Obst, Matthias Forskare 031-786 3827 matthias.obst@marine.gu.se
Ortega-Martinez, Olga Forskare 031-786 9191 olga.ortega-martinez@marine.gu.se
Panova, Marina Forskare 031-786 9623 marina.panova@marine.gu.se
Pereyra, Ricardo Forskare 031-786 9617 ricardo.pereyra@marine.gu.se

Visar 1 - 50 av 132

Visar 1 - 10 av 255

2017

Sea-air exchange patterns along the central and outer East Siberian Arctic Shelf as inferred from continuous CO2, stable isotope, and bulk chemistry measurements
Christoph Humborg, Marc C. Geibel, Leif G Anderson, Göran Björk, Carl Magnus Mörth et al.
Global Biogeochemical Cycles, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Ice-shelf damming in the glacial Arctic Ocean: dynamical regimes of a basin-covering kilometre-thick ice shelf
J. Nilsson, M. Jakobsson, C. Borstad, N. Kirchner, Göran Björk et al.
Cryosphere, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

First record of the Aeolid Anteaeolidiella fijensis (Nudibranchia, Aeolidiidae) from India
Leila Carmona, J. Cervera, A. Kumar, B. Snehachandran
Marine Biodiversity, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Shipping and the environment: Smokestack emissions, scrubbers and unregulated oceanic consequences
David R. Turner, Ida-Maja Hassellöv, Erik Ytreberg, Anna Rutgersson
Elementa Science of the Anthropocene, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The potential future contribution of shipping to acidification of the Baltic Sea
David R. Turner, Moa Edman, Julian A. Gallego-Urrea, Björn Claremar, Ida-Maja Hassellöv et al.
Ambio, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Seasonal oxygen depletion in a shallow sill fjord on the Swedish west coast
Göran Björk, Kjell Nordberg, Lars Arneborg, Lennart Bornmalm, R. Harland et al.
Journal of Marine Systems, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Phenotypic landscape of non-conventional yeast species for different stress tolerance traits desirable in bioethanol fermentation
Vaskar Mukherjee, D. Radecka, G. Aerts, K. J. Verstrepen, B. Lievens et al.
Biotechnology for Biofuels, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Poecillastrosides, Steroidal Saponins from the Mediterranean Deep-Sea Sponge Poecillastra compressa (Bowerbank, 1866)
K. Calabro, E. L. Kalahroodi, D. Rodrigues, C. Diaz, M. de la Cruz et al.
Marine Drugs, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Major Bottom Water Ventilation Events Do Not Significantly Reduce Basin-Wide Benthic N and P Release in the Eastern Gotland Basin (Baltic Sea)
Stefan Sommer, David Clemens, Mustafa Yücel, Olaf Pfannkuche, Per Hall et al.
Frontiers in Marine Science, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 255

Sidansvarig: Bo Johannesson|Sidan uppdaterades: 2015-07-01
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?