Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Institutionen för marina vetenskaper

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för marina vetenskaper
Box 461
405 30 Göteborg
Leveransadress: Carl Skottsbergs gata 22 B, 413 19 Göteborg
Besöksadress: Carl Skottsbergs gata 22 B, 413 19 Göteborg


Prefekt: Henrik Pavia

Om enheten

Institutionen för marina vetenskaper samlar forskning och utbildning inom marinbiologi, marin geologi, marin kemi, marin kulturvård och oceanografi. Forskningen sker såväl inom enskilda ämnen som i större tvärvetenskapliga projekt.

Vi har flera nationellt unika forskningsområden där flaggskeppet är en toppmodern infrastruktur för marin forskning och utbildning med forskningsfartyget Skagerak och de två forskningsstationerna Kristineberg och Tjärnö.

Verksamheten är tvärvetenskaplig och involverar såväl andra institutioner inom Naturvetenskapliga fakulteten som övriga fakulteter vid Göteborgs universitet, liksom andra lärosäten i Sverige och övriga världen. Genom samarbete med forskarkollegor från andra vetenskapliga discipliner blir det  möjligt att ta sig an de stora globala utmaningarna.

Institutionen för marina vetenskaper bildades den 1 juli 2015 för att skapa en ökad synlighet för marina vetenskaper och utveckla möjligheterna till samarbete inom universitetet. Institutionens vision är att vara nationellt ledande och bedriva verksamhet av högsta internationella klass inom det marina området.

Institutionen för marina vetenskaper är värdinstitution för Centrum för hav och samhälle.

Lista över all personal vid institutionen sorterad efter titel

Senaste publikationer

Weekly variability of hydrography and transport of northwestern inflows into the northern North Sea
Peter M.F. Sheehan, Barbara Berx, Alejandro Gallego, Rob A. Hall, Karen J. Heywood et al.
Journal of Marine Systems, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Colour maps for fisheries acoustic echograms
R. E. Blackwell, R. Harvey, Bastien Queste, S. Fielding
ICES Journal of Marine Science, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Quantitative food web modeling unravels the importance of the microphytobenthos-meiofauna pathway for a high trophic transfer by meiofauna in soft-bottom intertidal food webs
L. H. van Der Heijden, N. Niquil, Matilda Haraldsson, R. M. Asmus, S. R. Pacella et al.
Ecological Modelling, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Species delimitation analyses of NE Atlantic Chaetozone (Annelida, Cirratulidae) reveals hidden diversity among a common and abundant marine annelid
M. Grosse, T. Bakken, Arne Nygren, J. A. Kongsrud, M. Capa
Molecular Phylogenetics and Evolution, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Changes in global groundwater organic carbon driven by climate change and urbanization
L. K. McDonough, Isaac R. Santos, M. S. Andersen, D. M. O’Carroll, H. Rutlidge et al.
Nature Communications, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A developmentally descriptive method for quantifying shape in gastropod shells
J. Larsson, A. M. Westram, Samuel Bengmark, Torbjörn Lundh, Roger Butlin
Journal of the Royal Society Interface, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Field evaluation of a low-powered, profiling pCO2 system in coastal Washington
S. N. Chu, A. J. Sutton, S. R. Alin, N. Lawrence-Slavas, D. Atamanchuk et al.
Limnology and Oceanography: Methods, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Microplastics in sea-surface waters surrounding Sweden sampled by manta trawl and in-situ pump
C. Schönlau, Therese Karlsson, A. Rotander, H. Nilsson, M. Engwall et al.
Marine Pollution Bulletin, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 101 - 150 av 180

Namn Titel Telefon E-post
de Jode, Aurélien Postdoktor aurelien.de.jode@gu.se
Du Plessis, Marcel Postdoktor marcel.du.plessis@gu.se
Durland, Evan Postdoktor 031-786 9686 evan.durland@gu.se
Grebner, Wiebke Postdoktor wiebke.grebner@marine.gu.se
Haraldsson, Matilda Postdoktor matilda.haraldsson@marine.gu.se
Jahnke, Marlene Postdoktor 031-786 1895 marlene.jahnke@gu.se
Le Moan, Alan Postdoktor alan.le.moan@gu.se
Lohbeck, Kai Postdoktor 031-786 2708 kai.lohbeck@gu.se
Ravindran, Suda Parimala Postdoktor suda.parimala.ravindran@gu.se
Rugiu, Luca Postdoktor, Marine ecology, seaweed physiology, climate change and seaweed farming 031-786 9683 luca.rugiu@gu.se
Simoes Pereira, Patric Postdoktor patric.simoes.pereira@gu.se
Steinhagen, Sophie Postdoktor 031-786 6530 sophie.steinhagen@gu.se
Wallace, Valeria Postdoktor valeria.wallace@gu.se
Abrahamsson, Katarina Professor 031-786 9051 katarina.abrahamsson@gu.se
André, Carl Professor, Marin ekologi. Populationsgenetik 031-786 9633 carl.andre@marine.gu.se
Björdal, Charlotte Professor 031-786 4717 charlotte.bjordal@marine.gu.se
Broström, Göran Professor 031-786 2875 goran.brostrom@marine.gu.se
Hall, Per Professor, Proprefekt 031-786 9062 per.hall@marine.gu.se
Hassellöv, Martin Professor 031-786 9050 martin.hassellov@gu.se
Hulth, Stefan Professor 031-786 9024 stefan.hulth@gu.se
Johannesson, Kerstin Professor, Evolution, artbildning, marint 031-786 9611 kerstin.johannesson@gu.se
Jonsson, Per Professor 031-786 9627 per.jonsson@marine.gu.se
Lindegart, Mats Professor 031-786 9672 mats.lindegarth@marine.gu.se
Nordberg, Kjell Professor 031-786 2861 kjell.nordberg@marine.gu.se
Pavia, Henrik Professor, Prefekt 031-786 9685 henrik.pavia@marine.gu.se
Ploug, Helle Professor helle.ploug@marine.gu.se
Rodrigues Dos Santos, Isaac Professor 031-786 3146 isaac.santos@gu.se
Roquet, Fabien Professor, Fysisk oceanograf 031-786 6665 fabien.roquet@marine.gu.se
Wängberg, Sten-Åke Professor 031-786 2608 sten-ake.wangberg@marine.gu.se
Wåhlin, Anna Professor 031-786 2866 anna.wahlin@marine.gu.se
Åberg, Per Professor 031-786 2707 per.aberg@marine.gu.se
Sundbäck, Kristina Professor emerita kristina.sundback@marine.gu.se
Andersson, Leif G. Professor emeritus 031-786 9005 leif.anderson@marine.gu.se
Björk, Göran Professor emeritus goran.bjork@marine.gu.se
Omstedt, Anders Professor emeritus anders.omstedt@marine.gu.se
Rohde, Johan Professor emeritus
Stigebrandt, Anders Professor emeritus anders.stigebrandt@marine.gu.se
Turner, David Professor emeritus david.turner@marine.gu.se
Arneborg, Lars Professor, adjungerad lars.arneborg@marine.gu.se
Soussi, Bassam Professor, adjungerad bassam.soussi@gu.se
Butlin, Roger Professor, gäst roger.butlin@marine.gu.se
Liljenström, Susanne Projektadministratör 031-786 9681 susanne.liljenstrom@marine.gu.se
Luckas, Nina Projektassistent nina.luckas@gu.se
Wilkinson, Tim Projektassistent tim.wilkinson@gu.se
Zetterholm, Linda Projektassistent linda.zetterholm@gu.se
Brock, Elisabet Projektledare, Doktor elisabet.brock@marine.gu.se
Andersson, Niklas D Projektledare, administrativ 031-786 9519 niklas.andersson.2@gu.se
Bodin, Maria Projektsamordnare 031-786 6638 maria.bodin@gu.se
Karlsson, Malin Projektsamordnare 031-786 2933 malin.karlsson@gu.se
Lindegart, Susanne Projektsamordnare 031-786 9678 susanne.lindegarth@marine.gu.se

Visar 101 - 150 av 180

Visar 1 - 10 av 629

2020

Weekly variability of hydrography and transport of northwestern inflows into the northern North Sea
Peter M.F. Sheehan, Barbara Berx, Alejandro Gallego, Rob A. Hall, Karen J. Heywood et al.
Journal of Marine Systems, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Colour maps for fisheries acoustic echograms
R. E. Blackwell, R. Harvey, Bastien Queste, S. Fielding
ICES Journal of Marine Science, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Quantitative food web modeling unravels the importance of the microphytobenthos-meiofauna pathway for a high trophic transfer by meiofauna in soft-bottom intertidal food webs
L. H. van Der Heijden, N. Niquil, Matilda Haraldsson, R. M. Asmus, S. R. Pacella et al.
Ecological Modelling, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Species delimitation analyses of NE Atlantic Chaetozone (Annelida, Cirratulidae) reveals hidden diversity among a common and abundant marine annelid
M. Grosse, T. Bakken, Arne Nygren, J. A. Kongsrud, M. Capa
Molecular Phylogenetics and Evolution, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Changes in global groundwater organic carbon driven by climate change and urbanization
L. K. McDonough, Isaac R. Santos, M. S. Andersen, D. M. O’Carroll, H. Rutlidge et al.
Nature Communications, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A developmentally descriptive method for quantifying shape in gastropod shells
J. Larsson, A. M. Westram, Samuel Bengmark, Torbjörn Lundh, Roger Butlin
Journal of the Royal Society Interface, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Field evaluation of a low-powered, profiling pCO2 system in coastal Washington
S. N. Chu, A. J. Sutton, S. R. Alin, N. Lawrence-Slavas, D. Atamanchuk et al.
Limnology and Oceanography: Methods, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Microplastics in sea-surface waters surrounding Sweden sampled by manta trawl and in-situ pump
C. Schönlau, Therese Karlsson, A. Rotander, H. Nilsson, M. Engwall et al.
Marine Pollution Bulletin, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 629

Sidansvarig: Annika Wall|Sidan uppdaterades: 2020-06-29
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?