Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Institutionen för marina vetenskaper

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för marina vetenskaper
Box 461
405 30 Göteborg
Leveransadress: Carl Skottsbergs gata 22 B, 413 19 Göteborg
Besöksadress: Carl Skottsbergs gata 22 B, 413 19 Göteborg


Prefekt: Henrik Pavia

Om enheten

Institutionen för marina vetenskaper samlar forskning och utbildning inom marinbiologi, marin geologi, marin kemi, marin kulturvård och oceanografi. Forskningen sker såväl inom enskilda ämnen som i större tvärvetenskapliga projekt.

Vi har flera nationellt unika forskningsområden där flaggskeppet är en toppmodern infrastruktur för marin forskning och utbildning med forskningsfartyget Skagerak och de två forskningsstationerna Kristineberg och Tjärnö.

Verksamheten är tvärvetenskaplig och involverar såväl andra institutioner inom Naturvetenskapliga fakulteten som övriga fakulteter vid Göteborgs universitet, liksom andra lärosäten i Sverige och övriga världen. Genom samarbete med forskarkollegor från andra vetenskapliga discipliner blir det  möjligt att ta sig an de stora globala utmaningarna.

Institutionen för marina vetenskaper bildades den 1 juli 2015 för att skapa en ökad synlighet för marina vetenskaper och utveckla möjligheterna till samarbete inom universitetet. Institutionens vision är att vara nationellt ledande och bedriva verksamhet av högsta internationella klass inom det marina området.

Institutionen för marina vetenskaper är värdinstitution för Centrum för hav och samhälle.

Lista över all personal vid institutionen sorterad efter titel

Senaste publikationer

Weekly variability of hydrography and transport of northwestern inflows into the northern North Sea
Peter M.F. Sheehan, Barbara Berx, Alejandro Gallego, Rob A. Hall, Karen J. Heywood et al.
Journal of Marine Systems, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Colour maps for fisheries acoustic echograms
R. E. Blackwell, R. Harvey, Bastien Queste, S. Fielding
ICES Journal of Marine Science, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Quantitative food web modeling unravels the importance of the microphytobenthos-meiofauna pathway for a high trophic transfer by meiofauna in soft-bottom intertidal food webs
L. H. van Der Heijden, N. Niquil, Matilda Haraldsson, R. M. Asmus, S. R. Pacella et al.
Ecological Modelling, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Species delimitation analyses of NE Atlantic Chaetozone (Annelida, Cirratulidae) reveals hidden diversity among a common and abundant marine annelid
M. Grosse, T. Bakken, Arne Nygren, J. A. Kongsrud, M. Capa
Molecular Phylogenetics and Evolution, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Changes in global groundwater organic carbon driven by climate change and urbanization
L. K. McDonough, Isaac R. Santos, M. S. Andersen, D. M. O’Carroll, H. Rutlidge et al.
Nature Communications, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A developmentally descriptive method for quantifying shape in gastropod shells
J. Larsson, A. M. Westram, Samuel Bengmark, Torbjörn Lundh, Roger Butlin
Journal of the Royal Society Interface, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Field evaluation of a low-powered, profiling pCO2 system in coastal Washington
S. N. Chu, A. J. Sutton, S. R. Alin, N. Lawrence-Slavas, D. Atamanchuk et al.
Limnology and Oceanography: Methods, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Microplastics in sea-surface waters surrounding Sweden sampled by manta trawl and in-situ pump
C. Schönlau, Therese Karlsson, A. Rotander, H. Nilsson, M. Engwall et al.
Marine Pollution Bulletin, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 151 - 180 av 180

Namn Titel Telefon E-post
Linders, Torsten Projektsamordnare 031-786 2873 torsten.linders@marine.gu.se
Rosengren, Malin Projektsamordnare 031-786 2087 malin.rosengren@gu.se
Johansson, Gunilla L Receptionist 031-786 9637 gunilla.johansson@gu.se
Norder, Andrea Receptionist 031-786 9595 andrea.norder@gu.se
Papinoja, Petra Receptionist petra.papinoja@gu.se
Adolfsson, Per Redaktör 031-786 3141 per.adolfsson@gu.se
Nylén, Karl-Johan Redaktör 031-786 3707 karl-johan.nylen@gu.se
Sundberg, Per Seniorforskare, Professor 031-786 3658 per.sundberg@marine.gu.se
Matamoros, Grazzia Studieadministratör 031-786 3733 grazzia.matamoros@gu.se
Casari, Barbara Studievägledare 031-786 3763 barbara.casari@marine.gu.se
Billing, Anders Tekniker, Styrmansexamen 031-786 9605 anders.billing@gu.se
Gustafsson, Karl-Henrik Tekniker 031-786 9690 karl-henrik.gustafsson@gu.se
Hilmersson, Thore Tekniker thore.hilmersson@gu.se
Karlén, Magnus Tekniker 031-786 9568 magnus.karlen@gu.se
Kristensson, Carl Tekniker 031-786 9569 carl.kristensson@gu.se
Lindberg, Christian Tekniker 031-786 9504 christian.lindberg@gu.se
Schwarz, Ursula Tekniker 031-786 9517 ursula.schwarz@gu.se
Torstensson, Christian Tekniker christian.torstensson@gu.se
White, Joel Tekniker 031-786 9603 joel.white@gu.se
Bornmalm, Lennart Universitetslektor 031-786 2824 lennart.bornmalm@marine.gu.se
Gamfeldt, Lars Universitetslektor 031-786 2539 lars.gamfeldt@marine.gu.se
Larsson, Ann Universitetslektor 031-786 9613 ann.larsson@marine.gu.se
Moksnes, Per-Olav Universitetslektor 031-786 2710 per.moksnes@marine.gu.se
Polovodova Asteman, Irina Universitetslektor 031-786 2860 irina.polovodova@marine.gu.se
Selander, Erik Universitetslektor 031-786 2627 erik.selander@marine.gu.se
Swart, Sebastiaan Universitetslektor 031-786 5628 sebastiaan.swart@marine.gu.se
Toth, Gunilla Universitetslektor 031-786 9614 gunilla.toth@marine.gu.se
Bonaglia, Stefano Universitetslektor, biträdande stefano.bonaglia@gu.se
Queste, Bastien Universitetslektor, biträdande bastien.queste@gu.se
Holgén, Anna Utbildningsadministratör 031-786 4602 anna.holgen@marine.gu.se

Visar 151 - 180 av 180

Visar 1 - 10 av 629

2020

Weekly variability of hydrography and transport of northwestern inflows into the northern North Sea
Peter M.F. Sheehan, Barbara Berx, Alejandro Gallego, Rob A. Hall, Karen J. Heywood et al.
Journal of Marine Systems, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Colour maps for fisheries acoustic echograms
R. E. Blackwell, R. Harvey, Bastien Queste, S. Fielding
ICES Journal of Marine Science, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Quantitative food web modeling unravels the importance of the microphytobenthos-meiofauna pathway for a high trophic transfer by meiofauna in soft-bottom intertidal food webs
L. H. van Der Heijden, N. Niquil, Matilda Haraldsson, R. M. Asmus, S. R. Pacella et al.
Ecological Modelling, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Species delimitation analyses of NE Atlantic Chaetozone (Annelida, Cirratulidae) reveals hidden diversity among a common and abundant marine annelid
M. Grosse, T. Bakken, Arne Nygren, J. A. Kongsrud, M. Capa
Molecular Phylogenetics and Evolution, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Changes in global groundwater organic carbon driven by climate change and urbanization
L. K. McDonough, Isaac R. Santos, M. S. Andersen, D. M. O’Carroll, H. Rutlidge et al.
Nature Communications, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A developmentally descriptive method for quantifying shape in gastropod shells
J. Larsson, A. M. Westram, Samuel Bengmark, Torbjörn Lundh, Roger Butlin
Journal of the Royal Society Interface, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Field evaluation of a low-powered, profiling pCO2 system in coastal Washington
S. N. Chu, A. J. Sutton, S. R. Alin, N. Lawrence-Slavas, D. Atamanchuk et al.
Limnology and Oceanography: Methods, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Microplastics in sea-surface waters surrounding Sweden sampled by manta trawl and in-situ pump
C. Schönlau, Therese Karlsson, A. Rotander, H. Nilsson, M. Engwall et al.
Marine Pollution Bulletin, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 629

Sidansvarig: Annika Wall|Sidan uppdaterades: 2020-06-29
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?