Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för marina vetenskaper

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för marina vetenskaper
Box 461
405 30 Göteborg
Leveransadress: Carl Skottsbergs gata 22 B, 413 19 Göteborg
Besöksadress: Carl Skottsbergs gata 22 B, 413 19 Göteborg


Prefekt: Henrik Pavia

Om enheten

Institutionen för marina vetenskaper samlar forskningsinriktningar inom oceanografi, geologi, kemi och biologi. Forskningen sker såväl inom enskilda ämnen som i större tvärvetenskapliga projekt.

Vi har flera nationellt unika forskningsområden där flaggskeppet är en toppmodern infrastruktur för marin forskning och utbildning med ett helt nytt forskningsfartyg, Skagerak, och de två forskningsstationerna Kristineberg och Tjärnö.

Verksamheten är tvärvetenskaplig och involverar såväl andra institutioner inom Naturvetenskapliga fakulteten och övriga fakulteter vid Göteborgs universitet, liksom andra lärosäten i Sverige och övriga världen. Genom samarbete med forskarkollegor från andra vetenskapliga discipliner blir det också möjligt att ta sig an de stora globala utmaningarna.

Institutionens vision är att bli nationellt ledande och bedriva verksamhet av högsta internationella klass inom det marina området.

Allt som görs vid Göteborgs universitet inom det marina och maritima lyfts fram och görs tydligt genom Centrum för hav och samhälle.

Lista över all personal vid institutionen sorterad efter titel

Senaste publikationer

Application of the isotope pairing technique in sediments: use, challenges and new directions.
Elizabeth Robertson, Marco Bartoli, Volker Brüchert, Tage Dalsgaard, Per Hall et al.
Limnology and Oceanography : Methods, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Microzooplankton distribution in the Amundsen Sea Polynya (Antarctica) during an extensive Phaeocystis antarctica bloom
Rasmus Swalethorp, J. Dinasquet, R. Logares, S. Bertilsson, Sanne Kjellerup et al.
Progress in Oceanography, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The anchoring effect-long-term dormancy and genetic population structure
Lisa Sundqvist, Anna Godhe, Per R. Jonsson, Josefin Sefbom
Isme Journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Single-cell imaging of phosphorus uptake shows that key harmful algae rely on different phosphorus sources for growth
Niels Schoffelen, Wiebke Mohr, Timothy Ferdelman, Sten Littmann, Julia Duerschlag et al.
Scientific Reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Nitrogen uptake potential under different temperature-salinity conditions: Implications for nitrogen cycling under climate change scenarios
S. Kumar, P. S. Bhavya, R. Ramesh, G. V. M. Gupta, Fidel Chiriboga et al.
Marine Environmental Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Assessment of Eutrophication Abatement Scenarios for the Baltic Sea by Multi-Model Ensemble Simulations.
H.E. Markus Meier, Moa Edman, Kari J. Eilola, Manja Placke, Thomas Neumann et al.
Frontiers in Marine Science, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Population genomics of parallel evolution in gene expression and gene sequence during ecological adaptation
M. J. Rivas, M. Saura, A. Pérez-Figueroa, Marina Panova, T. Johansson et al.
Scientific Reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Bring the ocean to the classroom- introducing experimental studies to teachers with fair or no science knowledge
Angela Wulff, Kerstin Johannesson
Exemplary Practices in Marine Science Education, A Resource for Practitioners and Researchers Editors: Géraldine Fauville Diana L. Payne Meghan E. Marrero Annika Lantz-Andersson Fiona Crouch, Springer, Cham, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Ecological & functional consequences of coastal ocean acidification: perspectives from the Baltic-Skagerrak system
Jonathan N. Havenhand, Helena L. Filipsson, Susa Niiranen, Max Troell, Anne-Sophie Crépin et al.
Ambio, Forskningsöversiktsartikel 2018
Forskningsöversiktsartikel

Marine long-term biodiversity assessment suggests loss of rare species in the Skagerrak and Kattegat region
Matthias Obst, Saverio Vicario, Kennet Lundin, Matz S. Berggren, Anna Karlsson et al.
Marine Biodiversity, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 165

Namn Titel Telefon E-post
Abrahamsson, Katarina Professor 031-786 9051 katarina.abrahamsson@gu.se
Adolfsson, Per Kommunikatör 031-786 3141 per.adolfsson@gu.se
Andersson, Ambjörn Forskningsbiträde ambjorn.andersson@gu.se
Andersson, Björn Olov Rickard Doktorand bjorn.andersson@marine.gu.se
Andersson, Niklas D Projektledare, administrativ 031-786 9519 niklas.andersson.2@gu.se
André, Carl Professor, Marin ekologi. Populationsgenetik 031-786 9633 carl.andre@marine.gu.se
Appelgren, Monica Forskningsingenjör monica.appelgren@marine.gu.se
Appelqvist, Christin Forskningsingenjör 1.e christin.appelqvist@gu.se
Arias Schreiber, Milena Projektsamordnare milena.schreiber@gu.se
Arneborg, Lars Professor, adjungerad lars.arneborg@marine.gu.se
Asplund, Maria Forskningsingenjör 1.e 031-786 9526 maria.asplund@bioenv.gu.se
Assmann, Karen Forskare 031-786 2836 karen.assmann@marine.gu.se
Axell, Natalie Personalhandläggare 031-786 4704 natalie.axell@gu.se
Berdan, Emma Forskare emma.berdan@gu.se
Berggren, Matz Forskare matz.berggren@marine.gu.se
Bergström, Per Forskningsingenjör 1.e per.bergstrom@marine.gu.se
Biddle, Louise Postdoktor, Doktor 031-786 5644 louise.biddle@gu.se
Billing, Anders Tekniker, Styrmansexamen 031-786 9605 anders.billing@loven.gu.se
Björdal, Charlotte Professor 031-786 4717 charlotte.bjordal@marine.gu.se
Björk, Göran Professor 031-786 2858 goran.bjork@marine.gu.se
Bornmalm, Lennart Universitetslektor 031-786 2824 lennart.bornmalm@marine.gu.se
Brock, Elisabet Projektledare, Doktor elisabet.brock@marine.gu.se
Broström, Göran Professor 031-786 2875 goran.brostrom@marine.gu.se
Butlin, Roger Professor, gäst roger.butlin@marine.gu.se
Caneill, Romain Doktorand romain.caneill@gu.se
Casari, Barbara Studievägledare 031-786 3763 barbara.casari@marine.gu.se
Cervin, Gunnar Forskningsingenjör 1.e 031-786 9689 gunnar.cervin@marine.gu.se
Collin, Carina Kokerska 031-786 9641 carina.collin@loven.gu.se
Collin, Marita Husmor 031-786 9641 marita.collin@loven.gu.se
Dahlgren, Thomas Forskare 031-786 3670 thomas.dahlgren@marine.gu.se
Dahlin, Albin Kommunikatör 031-786 5645 albin.dahlin@gu.se
De Abreu, Daniela Doktorand daniela.de.abreu@marine.gu.se
de Wit, Pierre Forskare 031-786 9550 pierre.de_wit@marine.gu.se
Dodd, David Gästlärare david.dodd@marine.gu.se
Ekelund, Anothai Forskningsbiträde anothai.ekelund@gu.se
Ekstrand, Elisabet Projektassistent elisabet.ekstrand@gu.se
Elam, Johanna Doktorand 031-786 3066 johanna.elam@gu.se
Enge, Swantje Forskare 031-786 9610 swantje.enge@marine.gu.se
Eriander, Louise Forskningsingenjör 1.e louise.eriander@marine.gu.se
Eriksson, Martin Doktorand martin.eriksson.2@gu.se
Fagerström, Vilhelm Doktorand vilhelm.fagerstrom@gu.se
Faust, Ellika Doktorand 031-786 9003 ellika.faust@gu.se
Field, Dawn Forskare dawn.field@gu.se
Frisk, Birgitha Lokalvårdare birgitha.frisk@gu.se
Gallego Urrea, Julian Alberto Forskarassistent julian.gallego@marine.gu.se
Gamfeldt, Lars Universitetslektor lars.gamfeldt@marine.gu.se
Gerrit Alexander, Martens Projektassistent martens.gerrit.alexander@gu.se
Gisslevik, Gunilla Ekonomihandläggare 031-786 6454 gunilla.gisslevik@marine.gu.se
Godhe, Anna Professor 031-786 2709 anna.godhe@marine.gu.se
Grebner, Wiebke Postdoktor wiebke.grebner@marine.gu.se

Visar 1 - 50 av 165

Visar 21 - 30 av 428

2018

Societal causes of, and responses to, ocean acidification.
Sverker C. Jagers, Simon Matti, Anne-Sophie Crépin, David Langlet, Jonathan N. Havenhand et al.
Ambio, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A planktonic diatom displays genetic structure over small spatial scales
Josefin Sefbom, A. Kremp, K. Rengefors, Per R. Jonsson, C. Sjoqvist et al.
Environmental Microbiology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Transient bottom water oxygenation creates a niche for cable bacteria in long-term anoxic sediments of the Eastern Gotland Basin
U. Marzocchi, S. Bonaglia, S. van de Velde, Per Hall, A. Schramm et al.
Environmental Microbiology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Influence of initial stratification, wind and sea ice on the modelled oceanic circulation in Nares Strait, northwest Greenland
Lovisa Waldrop Bergman, Céline Heuzé
Ocean Science Discussion, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Rapid Changes in Anthropogenic Carbon Storage and Ocean Acidification in the Intermediate Layers of the Eurasian Arctic Ocean: 1996-2015
Adam Ulfsbo, E. M. Jones, N. Casacuberta, M. Korhonen, B. Rabe et al.
Global Biogeochemical Cycles, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Clines on the seashore: The genomic architecture underlying rapid divergence in the face of gene flow
A. M. Westram, Marina Rafajlovic, P. Chaube, R. Faria, Tomas Larsson et al.
Evolution Letters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Divergence and plasticity shape adaptive potential of the Pacific oyster
L. Li, A. Li, K. Song, J. Meng, X. M. Guo et al.
Nature Ecology & Evolution, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Influence of thermooxidative degradation on the in situ fate of polyethylene in temperate coastal waters
Therese Karlsson, Martin Hassellöv, Ignacy Jakubowicz
Marine Pollution Bulletin, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Substantial changes in the depth distributions of benthic invertebrates in the eastern Kattegat since the 1880s
A. B. Josefson, Lars-Ove Loo, M. Blomqvist, J. Rolandsson
Ecology and Evolution, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Nutrient mineralization and organic matter reduction performance of RAS-based sludge in sequential UASB-EGSB reactors
S. Goddek, B. P. L. Delaide, Alyssa Joyce, S. Wuertz, M. H. Jijakli et al.
Aquacultural Engineering, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 21 - 30 av 428

Sidansvarig: Bo Johannesson|Sidan uppdaterades: 2015-07-01
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?