Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för marina vetenskaper

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för marina vetenskaper
Box 461
405 30 Göteborg
Leveransadress: Carl Skottsbergs gata 22 B, 413 19 Göteborg
Besöksadress: Carl Skottsbergs gata 22 B, 413 19 Göteborg


Prefekt: Henrik Pavia

Om enheten

Institutionen för marina vetenskaper samlar forskningsinriktningar inom oceanografi, geologi, kemi och biologi. Forskningen sker såväl inom enskilda ämnen som i större tvärvetenskapliga projekt.

Vi har flera nationellt unika forskningsområden där flaggskeppet är en toppmodern infrastruktur för marin forskning och utbildning med ett helt nytt forskningsfartyg, Skagerak, och de två forskningsstationerna Kristineberg och Tjärnö.

Verksamheten är tvärvetenskaplig och involverar såväl andra institutioner inom Naturvetenskapliga fakulteten och övriga fakulteter vid Göteborgs universitet, liksom andra lärosäten i Sverige och övriga världen. Genom samarbete med forskarkollegor från andra vetenskapliga discipliner blir det också möjligt att ta sig an de stora globala utmaningarna.

Institutionens vision är att bli nationellt ledande och bedriva verksamhet av högsta internationella klass inom det marina området.

Allt som görs vid Göteborgs universitet inom det marina och maritima lyfts fram och görs tydligt genom Centrum för hav och samhälle.

Lista över all personal vid institutionen sorterad efter titel

Senaste publikationer

Assessing SNP-markers to study population mixing and ecological adaptation in Baltic cod
P. Weist, F. M. Schade, M. Damerau, J. M. I. Barth, J. Dierking et al.
Plos One, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Ecological speciation in sympatric palms: 3. Genetic map reveals genomic islands underlying species divergence in Howea
A. S. T. Papadopulos, J. Igea, L. T. Dunning, O. G. Osborne, X. Quan et al.
Evolution, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

How do trees respond to species mixing in experimental compared to observational studies?
S. Kambach, E. Allan, S. Bilodeau-Gauthier, D. A. Coomes, J. Haase et al.
Ecology and Evolution, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Regulatory Frameworks for Aquaponics within the EU
Tilman Reinhardt, Hoevenaars Kyra, Alyssa Joyce
Aquaponics Food Production Systems, London, Springer, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Aquaponics and Global Food Challenges
Simon Goddek, Alyssa Joyce, Kotzen Benz, DosSantos Maria
Aquaponics Food Production Systems, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Aquaponics: Closing the Cycle on Limited Water, Land and Nutrient Resources
Alyssa Joyce, Simon Goddek, Benz Kotzen, Sven Wuertz
Aquaponics Food Production Systems, London, Springer, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Larval metamorphosis in four bivalve species in response to NMDA receptor ligands: The NMDA receptor pathway as potential regulator of bivalve transition to spat
Susanne Vogeler, Gary H. Wikfors, Xiaoxu Li, David Veilleux, Penny Miller-Ezzy et al.
Aquaculture, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

OceanGliders: A component of the integrated GOOS
Pierre Testor, Brad DeYoung, Daniel L. Rudnick, Scott Glenn, Daniel Hayes et al.
Frontiers in Marine Science, Forskningsöversiktsartikel 2019
Forskningsöversiktsartikel

Personer

Visar 1 - 50 av 181

Namn Titel Telefon E-post
Willerstrand, Lotta Administrativ chef, inst 031-786 3741 lotta.willerstrand@marine.gu.se
Ulltin, Felicia Assistent felicia.ulltin@gu.se
Andersson, Björn Olov Rickard Doktorand bjorn.andersson@marine.gu.se
Caneill, Romain Doktorand romain.caneill@gu.se
De Abreu, Daniela Doktorand daniela.de.abreu@marine.gu.se
Elam, Johanna Doktorand 031-786 3066 johanna.elam@gu.se
Eriksson, Martin Doktorand martin.eriksson.2@gu.se
Fagerström, Vilhelm Doktorand vilhelm.fagerstrom@gu.se
Faust, Ellika Doktorand 031-786 9003 ellika.faust@gu.se
Hagan, James Doktorand james.hagan.2@gu.se
Hargrave, Matthew Doktorand 031-786 9673 matthew.hargrave@gu.se
Hylén, Astrid Doktorand 031-786 6396 astrid.hylen@marine.gu.se
Karlsson, Therese Doktorand 031-786 5812 therese.karlsson@marine.gu.se
Kinnby, Alexandra Doktorand 031-786 5138 alexandra.kinnby@marine.gu.se
Lobanov, Victor Doktorand 031-786 3069 victor.lobanov.2@gu.se
Mohrmann, Martin Doktorand martin.mohrmann@gu.se
Perini, Samuel Doktorand 031-786 2047 samuel.perini@gu.se
Pinder, Matthew Doktorand matt.pinder@gu.se
Rigby, Kristie Doktorand 031-786 3476 kristie.rigby@gu.se
Stedt, Kristoffer Doktorand 031-786 9677 kristoffer.stedt@gu.se
Stenow, Rickard Doktorand rickard.stenow@gu.se
Walsh, Alexandra Doktorand, Analytisk kemi och multivariat statistik alexandra.walsh@chem.gu.se
Johansson, Linnéa Ekonomiadministratör 031-786 3071 linnea.johansson.3@gu.se
Gisslevik, Gunilla Ekonomihandläggare 031-786 6454 gunilla.gisslevik@marine.gu.se
Lagerberg, Mattias Ekonomihandläggare 031-786 3145 mattias.lagerberg@marine.gu.se
Mecinovic, Armin Ekonomihandläggare 031-786 6316 armin.mecinovic@gu.se
Nilsson, Lilian Ekonomihandläggare 031-786 6329 lilian.nilsson@gu.se
Gallego Urrea, Julian Alberto Forskarassistent, Oorganisk akvatiskt miljökemi 0765-506372 julian.gallego@marine.gu.se
Rafajlovic, Marina Forskarassistent marina.rafajlovic@marine.gu.se
Visch, Wouter Forskarassistent 031-786 9607 wouter.visch@marine.gu.se
Berdan, Emma Forskare emma.berdan@gu.se
Berggren, Matz Forskare matz.berggren@marine.gu.se
Dahlgren, Thomas Gunnar Forskare 031-786 3670 thomas.dahlgren@marine.gu.se
de Wit, Pierre Raoul Forskare 031-786 9550 pierre.de_wit@marine.gu.se
Enge, Swantje Forskare 031-786 9610 swantje.enge@marine.gu.se
Fredriksson, Sam Forskare sam.fredriksson@marine.gu.se
Havenhand, Jonathan Forskare 031-786 9682 jon.havenhand@marine.gu.se
Infantes, Eduardo Forskare 031-786 9567 eduardo.infantes@marine.gu.se
Joyce, Alyssa Forskare, Doktor 031-786 9653 alyssa.joyce@marine.gu.se
Mattsson, Karin Forskare karin.mattsson@gu.se
Norling, Karl Forskare karl.norling@marine.gu.se
Nylund, Göran Forskare 031-786 9675 goran.nylund@marine.gu.se
Obst, Matthias Forskare matthias.obst@marine.gu.se
Ortega-Martinez, Olga Forskare 031-786 9191 olga.ortega-martinez@marine.gu.se
Panova, Marina Forskare 031-786 9623 marina.panova@marine.gu.se
Pereyra, Ricardo Forskare 031-786 9617 ricardo.pereyra@marine.gu.se
Pleijel, Fredrik Forskare 031-786 9679 fredrik.pleijel@marine.gu.se
Töpel, Mats Forskare 031-786 3738 mats.topel@marine.gu.se
Ulfsbo, Karl Adam Forskare 031-786 3773 adam.ulfsbo@marine.gu.se
Vogeler, Susanne Forskare susanne.vogeler@gu.se

Visar 1 - 50 av 181

Visar 41 - 50 av 534

2019

Delivering sustained, coordinated and integrated observations of the Southern Ocean for global impact
Louise Newman, Petra Heil, Rowan Trebilco, Katsuro Katsumata, Andrew J. Constable et al.
Frontiers in Marine Science, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Enhancing opportunistic polychaete communities under fish farms: an alternative concept for integrated aquaculture
H. M. Jansen, P. K. Hansen, N. Brennan, Thomas G. Dahlgren, J. Fang et al.
Aquaculture Environment Interactions, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Zooplankton and micronekton respond to climate fluctuations in the Amundsen Sea polynya, Antarctica
H. S. La, K. Park, Anna Wåhlin, K. R. Arrigo, D. S. Kim et al.
Scientific Reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Untangling hidden nutrient dynamics: rapid ammonium cycling and single-cell ammonium assimilation in marine plankton communities
Isabell Klawonn, Stefano Bonaglia, Martin Whitehouse, Sten Littmann, Daniela Tienken et al.
The ISME Journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Hydrographic variability along the inner and mid-shelf region of the western Ross Sea obtained using instrumented seals
A. Pinones, E. E. Hofmann, D. P. Costa, K. Goetz, J. M. Burns et al.
Progress in Oceanography, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Deep flow variability offshore south-west Svalbard (fram strait)
M. Bensi, V. Kovačević, L. Langone, S. Aliani, L. Ursella et al.
Water, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Application of polychaetes in (de)coupled integrated aquaculture: production of a high-quality marine resource
M. A. J. Nederlof, H. M. Jansen, Thomas G. Dahlgren, J. H. Fang, S. Meier et al.
Aquaculture Environment Interactions, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 41 - 50 av 534

Sidansvarig: Bo Johannesson|Sidan uppdaterades: 2015-07-01
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?